AdDisclaimer
//

Openbaringen van het WK in Lanaken: Speedy van Klapscheut en Niels Van Rossem, een familiaal succes

Wat een uitzonderlijke week in Lanaken voor de familie Van Rossem, hier vertegenwoordigd door Niels en zijn vader Geert, en hun pareltje Speedy van Klapscheut.

Copyright: Sportfot

- Wat een uitzonderlijke week in Lanaken voor de familie Van Rossem, hier vertegenwoordigd door Niels en zijn vader Geert, en hun pareltje Speedy van Klapscheut.

In het springen zijn er soms combinaties die het publiek meer raken dan andere. In Lanaken werden Niels Van Rossem en Speedy van Klapscheut, een product van de familiale fokkerij, aan alle kanten toegejuicht.

Tijdens het wereldkampioenschap voor zevenjarige paarden beleefden ze een ware droom. Op amper zestienjarige leeftijd wist de jonge “Rode Duivel” deze uitdaging perfect aan te pakken en eindigde hij met een zilveren medaille na vier foutloze omlopen — onder de trotse blikken van zijn familie, waaronder zijn ouders, Els en Geert Van Rossem. Het hoogtepunt van een seizoen dat al bol stond van succes... bij de pony’s! 
Voor Studforlife en Horseman blikken vader en zoon terug op deze onvergetelijke week, de opleiding van de geniale Speedy van Klapscheut en de oorsprong van dit ondertussen internationaal bekende fokaffix.

In Lanaken zijn het niet altijd de winnaars die de harten veroveren. Tweede in het wereldkampioenschap voor zevenjarige paarden, maakte het duo Speedy van Klapscheut (Chaiton F x Peppermill) en Niels Van Rossem grote indruk op het publiek. En dat is niet verwonderlijk: met zijn zestien jaar werd de Belg de jongste ruiter ooit die aan de start verscheen van deze sterk bezette competitie! Zijn leeftijd weerhield hem er echter niet van om zijn oudere concurrenten het vuur aan de schenen te leggen. Met zijn verfijnde en kalme rijstijl toonde Niels een opmerkelijke volwassenheid. Na een weekend dat ongetwijfeld anders was dan dat van zijn klasgenoten, keerde hij gewoon terug naar school…

Wat een demonstraties van Niels Van Rossem en Speedy van Klapscheut in Lanaken! © Dirk Caremans / Hippo Foto

Met zijn bruine paard stond de zestienjarige ruiter op de tweede trede van het podium van het WK voor zevenjarigen in Lanaken. © Sportfot

“Toen ik naar Lanaken vertrok, had ik eigenlijk niet veel verwachtingen, maar de week eindigde fantastisch! Het was een heel bijzondere ervaring en een prachtig concours. Tijdens mijn ritten heb ik niet echt op de reacties van het publiek gelet, maar zodra ik over de finish kwam en al die steun hoorde, was dat een unieke sensatie”, reageerde de jonge ruiter drie dagen na zijn ereronde. Voor zijn eerste internationale wedstrijd van dit kaliber kon de Rode Duivel zich nauwelijks iets mooiers wensen, zeker aangezien hij ook een droomseizoen kende op het ponycircuit.

“Mijn pony, Tesla van het Klavertje (Ulk d’Eté x Jimmerdor de Florys), was dit jaar eveneens ongelooflijk. Ik won een Grote Prijs CSIOP in Opglabbeek in maart en werd een maand later derde in een andere GP, opnieuw in Opglabbeek. Daarna reed ik een Nations Cup, waarin ik vier en acht strafpunten had. Vervolgens werden we geselecteerd voor het EK. Tesla sprong daar drie foutloze omlopen voor het team (dat de bronzen medaille pakte, nvdr) en ik werd ook nog Belgisch kampioen met haar!”, vertelt Niels. Zijn uitstekende schimmelmerrie van tien jaar, individueel zesde op het EK in Le Mans, werd inmiddels verkocht aan… Cian O’Connor!

Voor zijn uitstap naar Lanaken had Niels Van Rossem zijn seizoen al succesvol afgesloten… met de pony, met een overwinning in de CSIP Grand Prix, een Europese bronzen medaille met het team, een zesde plaats individueel en een nationale titel. © Dirk Caremans / Hippo Foto


Een familiepassie

Tussen twee schoolopdrachten door geniet Niels van de familiale infrastructuur, gelegen in de Vlaamse gemeente Dilbeek, op enkele kilometers ten westen van Brussel, om zijn opmars voort te zetten. Later hoopt hij zich volledig aan zijn passie te kunnen wijden, al is hij zich nu al bewust van de moeilijkheden die bij het beroep horen. Hoe dan ook zouden de uitstekende producten van de eigen fokkerij, zoals Speedy, hem moeten toelaten om op dit elan verder te gaan.

“Vijf jaar geleden fokten we nog vijf veulens per jaar. Nu hebben we er een tiental per generatie. In 2026 verwachten we er twaalf,” legt zijn vader Geert uit, zelf ook ruiter. “We fokken samen – mijn broer, mijn ouders en ik. We doen alles zelf: we zien onze paarden hun eerste stappen zetten bij de geboorte, en vanaf hun vierde nemen we de opleiding in handen. Omdat we bij elke stap van hun leven betrokken zijn, kennen we onze paarden door en door, evenals hun specifieke eigenschappen.”

Coriana van Klapscheut is een van de beste vertegenwoordigers van het fokkersprefix van de familie Van Rossem en heeft zich ook uitstekend getoond in de fokkerij. © Dirk Caremans / Hippo Foto

Het succes van de familie Van Rossem, dat nu al enkele jaren aanhoudt, begon ooit met één merrie: Uriana (Heartbreaker x Joli Cœur). Geboren in 1997, was deze BWP één van de eerste paarden die het achtervoegsel van Klapscheut droeg. Uriana sprong zelf tot op 1m45-niveau, maar drukte vooral haar stempel in de fokkerij. Drie van haar oudste nakomelingen sprongen op 1m60-niveau, terwijl haar dochters op hun beurt uitstekende producten voortbrachten.

Tot deze laatste behoort onder meer Coriana van Klapscheut (Darco), winnares op 1m60-niveau met de Spaanse Pilar Lucrecia Cordon, geklasseerd in 5*-Grand Prix-proeven, elfde in de Wereldbekerfinale van ’s-Hertogenbosch in 2012 en deelnemer aan de Olympische Spelen van Londen met Eric Lamaze, om er maar enkele te noemen. Coriana is niet alleen de overgrootmoeder van Speedy, maar ook van Odina van de Klapscheut (I Am Moerhoeve’s Star, alias Zazu x Landor S), die in 2023 zevende werd in de Wereldbekeretappe van Mechelen, zesde in de hoofdrubriek van CSI 5* Windsor, derde in de Grand Prix CSIO 5* van Rome in 2024 en zevende in het individueel hoogtepunt van CSIO 5* Rotterdam dit jaar met Petronella Andersson.

De negenjarige Coriaan van Klapscheut (Comme Il Faut x Lord), tweede in een 1m55-proef in Aken met Shane Sweetnam dit jaar, zevende in zijn eerste 1m60-proef en elfde in zijn eerste 5*-Grand Prix, is op zijn beurt een kleinzoon van Coriana.

Kortom, ook al is de stam niet nieuw, de foklijn van de familie Van Rossem is actueler dan ooit! “We hebben veel geluk gehad met deze bloedlijn en ik denk dat we op de juiste momenten geïnvesteerd hebben, onder andere door embryo-transplantaties te doen, op een moment dat dat nog niet zo gebruikelijk was,” zegt Geert.

De negenjarige Coriaan van Klapscheut, de oom van Speedy, lijkt een veelbelovend troef voor Shane Sweetnam. © Sportfot


Met Petronella Andersson schittert Odina van Klapscheut regelmatig op het hoogste niveau. © Dirk Caremans / Hippo Foto


Speedy van Klapscheut, voorbeeldige leerling met droomafstamming

Om tot Speedy te komen, bracht Coriana eerst Iliana van Klapscheut voort, een dochter van Lord. Nadat de vosmerrie op éénjarige leeftijd een ongeval had, werd ze uitsluitend ingezet voor de fokkerij. Een goed besluit, want haar volle broer Koriano werd in 2017 wereldkampioen bij de zevenjarigen onder het zadel van de Colombiaan Dayro Arroyave, presteerde vervolgens op 1m60-niveau met Dominique Hendrickx en maakt vandaag nog steeds de jonge Zwitserse Sira Accola gelukkig.

“Omdat Iliana een dochter was van Coriana, hebben we enkele veulens met haar gefokt. Eén jaar gebruikten we Peppermill. Die combinatie leverde ons twee merries op, waaronder Prima van Klapscheut,” vertelt Geert, die Prima zelf opleidde tot op 1m40-niveau. Op zevenjarige leeftijd verscheen de Zangersheide-merrie voor het eerst onder het zadel van Niels, en in 2022 werd ze zijn eerste echte wedstrijdpaard. Het duo sprong twee seizoenen samen, tot op 1m30-niveau.

Volle broer van Speedy’s grootmoeder, Koriano van Klapscheut, werd in 2017 wereldkampioen bij de zevenjarigen. © Dirk Caremans / Hippo Foto

Na gereden te zijn door haar vader en vervolgens door haar broer, kwam Prima van Klapscheut, de moeder van Speedy, onder het zadel van Margaux Van Rossem. © Dirk Caremans / Hippo Foto

Daarvoor bracht Prima, die nu gereden wordt door Margaux, de zus van Niels, op een julidag in 2018 Speedy van Klapscheut ter wereld. In 2017 besloten Geert, zijn broer en zijn vader om te investeren in de jonge Chaiton F (Clinton x Heartbreaker), die toen vier jaar oud was, voor hun merrie van… drie jaar.

“Chaiton sprong best goed en zijn eigenaar woonde maar een paar kilometer van ons vandaan. Soms is het ook eenvoudiger om jonge hengsten te gebruiken. Dat jaar hebben we hem twee van onze merries toevertrouwd,” herinnert Geert zich.

Hij vervolgt: “Als jong paard was Speedy niet erg groot, maar altijd mooi gebouwd en stevig. Toen we hem voor het eerst los zagen springen, deed hij het heel goed, maar we konden toen niet vermoeden dat hij het paard zou worden dat hij vandaag is! Toen hij vijf was, zeiden we al dat hij een heel goed paard was, en op zesjarige leeftijd werd hij nog beter. Elk jaar werd hij beter dan het vorige, en dat heeft hij in 2025 opnieuw bevestigd! We zijn ontzettend blij met zijn ontwikkeling.”

Eerst op vierjarige leeftijd in de competitie geïntroduceerd door Molly Bauduin, werd Speedy van Klapscheut daarna tot zijn zesde gereden door Geert Van Rossem, de vader van Niels, die hem naar een zilveren medaille leidde op het Belgisch Kampioenschap voor Jonge Paarden in 2024. © Sportfot

Tot vice-Belgisch kampioen gekroond bij de zesjarigen in 2024 met Geert, veranderde Speedy begin het jaar daarop van ruiter — tot groot plezier van Niels.

 “Speedy is niet zo groot, en we weten dat Niels veel talent heeft. Toen Speedy vier was, dachten we al dat hij een goede partner voor hem kon worden,” legt zijn vader uit.


“Niels reed hem een paar keer toen hij zes was, maar ikzelf heb hem voorgesteld op het Belgisch Kampioenschap voor Jonge Paarden, waar we tweede werden. Na dat kampioenschap zei ik tegen Niels dat hij hem mocht rijden in de rubrieken voor zevenjarigen. Hij nam de teugels over en ik hield me op de achtergrond. Ik denk dat Speedy beter springt met mijn zoon dan met mij! (lacht) Mijn rijstijl is waarschijnlijk wat meer van de oude school. De jongeren hebben meer gevoel en rijden beter dan ik. Nu Niels zowel Speedy als zijn zus Prima rijdt, is de cirkel rond!”

"Ik denk dat Speedy beter springt met mijn zoon dan met mij!" lacht Geert Van Rossem. © Sportfot


Een onvergetelijke week

In Lanaken, tijdens zijn vier omlopen – allemaal foutloos, zonder ook maar één balk aan te raken – liet Speedy van Klapscheut zijn vele kwaliteiten zien.
“Wanneer hij springt, geeft hij me altijd een ongelooflijk gevoel! Je voelt echt zijn kracht en zijn snelheid, dat is heel fijn,” vertelt de jonge Niels.
“Speedy weet perfect wat hij met zijn lichaam doet,” vult Geert aan. “Hij is voorzichtig en snel. Hij heeft een heel goed evenwicht en, hoewel hij niet erg groot is, beschikt hij over een grote galopsprong en veel ruimte. Zijn gehoorzaamheid aan de hulpen wordt ook steeds beter. Bovendien is het een heel lieve en makkelijke hengst, altijd blij om ons te zien. Hij heeft eigenlijk niet veel gebreken!”

Niels Van Rossem en Speedy van Klapscheut vormden al snel een hecht duo. © Sportfot

Ondanks de druk en de duizenden toeschouwers die toekeken, gaf Niels Van Rossem, nog niet zo ervaren op dit niveau, de indruk dat hij dit al zijn hele leven deed.
“Ik bleef gewoon geconcentreerd op mijn barrage, op wat ik moest doen,” vertelt hij eenvoudig, hij die tien jaar geleden door zijn vader in het zadel werd gezet en al enkele jaren wekelijks traint bij Lucy Cocchiarella op het vlakwerk en Stefan Heymans voor het springen.

Dankzij zijn ervaringen met zijn pony Tesla van het Klavertje heeft Niels ook veel maturiteit gewonnen.
“Lanaken was misschien een nieuw niveau voor Niels, maar het EK Pony’s heeft hem geleerd om goed te galopperen en gefocust te blijven. Ik denk dat dat hem geholpen heeft,” analyseert ook Geert, die uiteraard in de zevende hemel was na deze droomweek op Stoeterij Zangersheide.

Ondanks de druk en de inzet van de finale van het WK voor zevenjarigen bleef de jonge Belg kalm als een olympiër en reed hij een uitstekende barrage. © Sportfot


Hoewel Geert bijna elk jaar naar Lanaken gaat om paarden uit de familie­fokkerij te zien of zelf te rijden, zal hij de editie 2025 van het wereldkampioenschap voor jonge paarden niet snel vergeten.
 “Lanaken is altijd ons grote doel van het jaar. Dat Niels daar voor het eerst aan deelnam, en dan nog met een paard dat ik tot vorig jaar zelf heb gereden, maakte het extra bijzonder. We wisten dat Speedy een geweldig paard was, maar een fout is snel gemaakt – en Niels is pas zestien. Vanaf de eerste dag verliep alles uitstekend, en dat bleef zo tot in de finale. Er was veel spanning. Het is veel makkelijker wanneer je zelf rijdt dan wanneer je langs de kant staat te kijken!” lacht Niels’ vader.

“De hele week praatten de mensen over Niels en Speedy. Dat is echt leuk, en we hebben veel steun gekregen! Toen Koriano wereldkampioen bij de zevenjarigen werd, hadden we hem al verkocht, al blijven de paarden die bij ons geboren zijn voor ons altijd ‘van ons’. Met Speedy hebben we samen met Niels alles zelf gedaan tot aan dit resultaat. Dat maakt het extra bijzonder.”

De vreugde-explosie van de familie Van Rossem na de verbluffende barrage van Niels en Speedy van Klapscheut! © Sportfot

Natuurlijk hebben deze prestaties de aandacht getrokken. Voorlopig kijken vader en zoon nog niet te ver vooruit en wachten ze af wat de toekomst brengt. Eén ding is zeker: hun parel Speedy van Klapscheut is voorbestemd om op het hoogste niveau te schitteren.

“Ik denk dat Speedy alles heeft om mooie Grote Prijzen te springen, ja,” antwoordt Geert Van Rossem op de vraag naar de capaciteiten van zijn bruine hengst. “Hij is altijd enthousiast en bereid om alles te doen, en dat is volgens mij een van de beste eigenschappen die een paard kan hebben. Elke nieuwe stap neemt Speedy met gemak. Ik denk dat hij echt gelooft dat hij alles kan! Dat is ook een van zijn grote troeven.”

En mocht Speedy ooit verkocht worden, dan kan Diego (Don’t Touch Tiji Hero), zijn tweejarige halfbroer, binnen enkele jaren misschien de fakkel overnemen. “We hebben hem één keer los laten springen, en dat deed hij goed. Binnenkort komt hij op stal, en dan zullen we hem opnieuw over de sprongen testen,” vervolgt de Belg, die vast van plan is de nakomelingen van Prima verder uit te breiden.

“Volgend jaar verwachten we drie halfbroers of -zussen van Speedy: één van Impress-K van’t Kattenheye, het paard van Thibeau Spits, één van de vijfjarige hengst Ustino vd Bisschop (Grandorado x Vigo d’Arsouilles), die ook door Thibeau Spits wordt gereden, en één van Mosito van het Hellehof.”

Na jaren van succes en generaties van gepassioneerde fokkers zal het affix van Klapscheut ongetwijfeld nog lang zijn adellijke glans behouden op het hoogste niveau.

Wat de toekomst ook brengt voor Speedy van Klapscheut, zijn vooruitzichten lijken even schitterend als die van Niels Van Rossem, die altijd op de paarden van de familiale fokkerij zal kunnen rekenen om zijn dromen na te jagen. © Dirk Caremans / Hippo Foto



Events

Laatste nieuws

Laatste nieuws