Vanaf morgen zijn alle ogen van de paardensportliefhebbers gericht op Aken, waar de dressuur-, eventing- en voltigewedstrijden van de FEI Wereldkampioenschappen van start gaan. Terwijl deze drie disciplines deze week centraal staan, biedt Horseman een gedetailleerd overzicht van het programma en alles wat je moet weten over de verschillende proeven van dit evenement.
Maandag 10 augustus: dressuurpaarden ondergaan veterinaire keuring
Maandag ondergingen de dressuurpaarden de eerste veterinaire keuring, die verplicht is voorafgaand aan iedere internationale wedstrijd. Van 8.30 tot 10.35 uur werden de 92 ingeschreven paarden per land voorgesteld op de piste bij de stallen. Alle paarden werden geschikt bevonden om deel te nemen.
Later op de dag, vanaf 11.30 uur, kreeg iedere combinatie de mogelijkheid om de hoofdpiste te betreden, waar alle dressuurproeven zullen plaatsvinden, om vertrouwd te raken met de accommodatie. Elk land kreeg daarvoor een tijdslot van twintig minuten. De acht individuele ruiters werden verdeeld over twee afzonderlijke groepen van vier ruiters.
Dinsdag 11 augustus: de start van de competitie
Op dinsdag 11 augustus staan de eerste wedstrijden van het belangrijkste paardensportevenement van het jaar op het programma in Aken. Vanaf 6.30 uur wordt nog een laatste kennismakingssessie aangeboden op de hoofdpiste, waar de dressuurpiste is aangelegd. De competitie zelf begint om 8.20 uur.
Dan start de Grand Prix, die over twee dagen wordt verreden en woensdag de teammedailles zal opleveren. Voor het teamklassement worden de drie beste scores van elk land in aanmerking genomen.
De voltigeurs krijgen ondertussen de mogelijkheid om een staptraining aan de hand af te werken. Op de dressuurpiste, die van een dak werd voorzien om de voltigewedstrijden te kunnen organiseren, kunnen zij zich vertrouwd maken met de omstandigheden die ze donderdag tijdens hun eerste wedstrijd in hun discipline zullen aantreffen.
Tot slot ondergaan de paarden om 17.00 uur de veterinaire keuring.
Woensdag 12 augustus: de eerste medailles worden uitgereikt
Woensdag wordt de wereldtitel voor teams in de dressuur uitgereikt. Het tweede deel van de Grand Prix begint om 8.20 uur en zal de teammedailles opleveren.
Daarnaast geldt deze Grand Prix ook als kwalificatiewedstrijd voor de individuele deelnemers voor de Grand Prix Special, die op vrijdag 14 augustus op het programma staat.
De voltigeurs kunnen ondertussen nog steeds gebruikmaken van trainingssessies aan de hand in stap en van tijd om zich verder vertrouwd te maken met de piste. De eventingpaarden ondergaan hun veterinaire keuring op de tweede piste van het complex. Op deze piste zullen volgende week overigens ook de menwedstrijden plaatsvinden.

Donderdag 13 augustus: eerste wedstrijddag voor de eventingruiters
Donderdag beginnen de eventingwedstrijden. Ook deze discipline is verdeeld over twee dagen. De dressuurproef, het eerste onderdeel van de eventing, vindt vanaf 9.30 uur plaats op de tweede piste.
Op de derde piste beginnen ook de voltigeurs aan hun wereldkampioenschap. Hoewel er donderdag nog geen medailles worden uitgereikt, staan de verplichte oefeningen voor respectievelijk de vrouwen, mannen en het Squad op het programma om 8.30, 12.30 en 15.30 uur.
Voor het Squad telt deze proef mee voor 40 procent van de eindscore.
Vrijdag 14 augustus: eerste individuele medailles op het spel
Terwijl het tweede deel van de dressuurproef van de eventing vanaf 9.30 uur op de tweede piste wordt verreden, staat er op de Soers-piste veel op het spel.
Vanaf 10.50 uur nemen de dertig beste dressuurruiters na de Grand Prix het opnieuw tegen elkaar op in de Grand Prix Special. In deze proef wordt de wereldkampioen in de Grand Prix Special gekroond. Daarbij wordt reikhalzend uitgekeken naar een duel tussen Justin Verboomen met Zonik Plus en de Deense Cathrine Laudrup-Dufour met Mount St John Freestyle.
De Grand Prix Special geldt bovendien als kwalificatiewedstrijd voor de Reprise Libre en Musique, die zaterdagavond op het programma staat.
In de voltige staan de technische proeven voor vrouwen en mannen om respectievelijk 8.30 en 17.00 uur op het programma. Om 19.00 uur volgt de eerste proef van de Pas-de-Deux, waarin een vrije kür wordt voorgesteld.
Zaterdag 15 augustus: het hoogtepunt van de dressuur
Zaterdag 15 augustus wordt ongetwijfeld de meest intense dag van deze eerste week van de vierjaarlijkse wereldkampioenschappen.
In de voltige worden de vrije proeven van de drie categorieën georganiseerd om 8.00, 13.15 en 15.45 uur. Na elke proef worden de medailles uitgereikt. Voor het Squad telt deze proef mee voor 60 procent van de eindscore.
Ook in de eventing staat een belangrijk onderdeel op het programma. Vanaf 9.15 uur wordt de zes kilometer lange cross-country verreden. Die zal ongetwijfeld de kaarten opnieuw schudden tussen de deelnemende combinaties en landen.
Tot slot staat op de hoofdpiste de laatste dressuurproef op het programma. Vanaf 19.00 uur presenteren de achttien beste combinaties na de Grand Prix Special hun Reprise Libre en Musique onder de schijnwerpers van het mythische stadion van Aken. Zij strijden er om de gouden medaille in de Grand Prix Freestyle.
Zondag 16 augustus: finale van de eventing
De laatste dag van de eerste week van de wereldkampioenschappen in Aken staat in het teken van voltige en eventing.
In de voltige wordt vanaf 9.30 uur de finale van de Pas-de-Deux verreden, voorbehouden aan de vijftien beste deelnemers na de proef van vrijdag. Daarna volgt de medailleceremonie.
De eindscore van deze proef wordt voor 40 procent bepaald door het resultaat van de eerste manche en voor 60 procent door dat van de tweede manche.
Tot slot vindt om 12.00 uur de teamfinale plaats. Elk team bestaat daarbij uit twee individuele deelnemers en één Squad.
In de eventing krijgen de ruiters vanaf 7.00 uur eerst de mogelijkheid om zich vertrouwd te maken met de Soers-piste. Om 9.30 uur volgt de tweede veterinaire keuring van de paarden.
Deze keuring bepaalt welke paarden toestemming krijgen om deel te nemen aan het laatste onderdeel: het springen.
Vanaf 13.00 uur nemen de deelnemende ruiters en amazones het, in omgekeerde volgorde van het algemene klassement van het kampioenschap, tegen elkaar op in een parcours van 1,30 meter, ontworpen door de Duitse parcoursbouwer Frank Rothenberger.
Daarbij staan zowel de team- als individuele medailles op het spel.